V poslednej dobe sa v médiách objavujú čoraz častejšie negatívne a klamlivé informácie o náplniach do e-cigariet ( e-liquid ) a e-fajčenie všeobecne . Najmä počúvame tvrdenie v zmysle :

 

... predaj náplní v ČR nie je nikým regulovaný a kontrolovaný...

... nikto nevie, čo náplne obsahujú...

... náplne môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky ...

... nikto nevie, čo obsahuje dym z e-cigariet a čo teda e-fajčiar vdychuje...

... e-fajčenie je rovnako škodlivé ako fajčenie klasickej cigarety... 

 

Všetky tieto tvrdenia sú nepravdivé, ich cieľom je očierniť e-fajčenie ako také a nie je ťažké odhadnúť, kto za takou kampaňou stojí. Bohužiaľ peniaze sú vždy na prvom mieste a tabakové koncerny prichádzajú s každou "vyfajčenou" e-cigaretou o nemalé prostriedky. E-fajčenie je totiž celosvetovo na vzostupe,  naopak spotreba papierových cigariet klesá. Tabakové loby je mohutné a je na poľutovanie, že médiá tieto nepodložené dezinformácie a nepravdy slepo preberajú a uvádzajú nás do omylu bez snahy si celú problematiku overiť a zistiť, ako sa veci naozaj majú. Bohužiaľ potreba zverejniť  "senzačnú" správu stále prevláda nad snahou priniesť nám pravdivé a objektívne informácie.

 

A AKO JE TO TEDA NAOZAJ ?

 

doc . MUDr . Eva Králíková , CSc . z Centra pre závislých na tabaku, Ústav hygieny a epidemiológie 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe v rozhovore pre ČT o e-cigaretách okrem iného konštatuje:

 

...oproti klasickej cigarete je riziko minimálne ...

... pokiaľ ide o pasívne fajčenie, riziko je prakticky nulové ...

... americká FDA testovala niektoré vzorky a našli rádovo desiatky látok, väčšinou neškodných ...

... čo obsahujú (myslené náplne) nebudú látky škodlivé ...

 

KLAMSTVO č.1 : predaj náplní v ČR  nie je nikým regulovaný a kontrolovaný

PRAVDA : na dovoz a predaj náplní dohliada celá rada štátnych orgánov a inštitúcií

 

Náplne obsahujúce nikotín sú zo zákona klasifikované ako nebezpečné chemické zmesi, pretože nikotín je záväzne klasifikovaný nebezpečnou látkou. Uvádzanie náplní na český trh sa preto riadi zákonom č. 350/2011 Z. z . , o chemických látkach a chemických zmesiach na trh (chemický zákon) a gestorom k tomuto zákonu je Ministerstvo životného prostredia.

 

 

Dohľad nad plnením povinností, ktoré z tohto zákona vyplývajú, potom spadá do pôsobnosti Českej inšpekcie životného prostredia ( ČIŽP ), tak aj orgánov ochrany verejného zdravia. Pritom ČIŽP kontroly masívne vykonáva už dlhé mesiace. Podľa článku na oficiálnom webe bolo len za obdobie od konca januára do 17.4.2013 skontrolovaných viac ako 170 rôznych náplní. Predávať nikotínové náplne možno podľa zák . č.455/1991Sb . ( živnostenský zákon ) len na základe viazanej živnosti, pričom gestorom je tu Ministerstvo priemyslu a obchodu. Kontrolu predajcov z hľadiska existencie takéhoto oprávnenia potom v "teréne" vykonávajú Obecné živnostenské úrady.

 

Ďalším článkom v reťazci dohľadu nad e-liquid je Colná správa Českej republiky, ktorá vykonáva kontrolu ako v "teréne" ( stánky, tržnice a pod ), tak najmä tiež kontroluje zásielky náplní zo zahraničia, ktoré prechádza colným úradom v procese preclievania. Kontroly sú zamerané ako na falzifikáty originálnych výrobcov, tak na dodržiavanie správneho balenia a označovania e-liquidov. V prípade, že náplne nespĺňajú zákonom požadované náležitosti, nie sú vôbec preclené a pustené  na Český trh. Tlačová správa colného úradu o zachytených falzifikátoch napr. TU alebo TU ( Liqua ).

 

KLAMSTVO č.2: nikto nevie, čo náplne obsahujú

PRAVDA: obsah náplní je známy, uvádzaný a preverený českými laboratóriami

 

Nemôžeme tu hovoriť o všetkých liquidoch všeobecne, pretože platí, že napriek snahe kontrolných orgánov (viď. vyššie) možno naraziť ako na falzifikáty originálnych výrobcov (napr. Liqua viď. vyššie), tak aj na náplne neoznačené s neznámym pôvodom a zložením. Varovanie pred používaním takýchto náplní je určite na mieste, pretože nie je známe ich zloženie a či teda nie sú zdravotne závadné . Zloženie originálnych značkových náplní je vždy deklarovaný na etikete a základné zložky sú v podstate u všetkých značiek rovnaké. Ide najmä o Propylén Glykol, rastlinný Glycerín, ochucujúce zložky, vodu a prípadne nikotín.

 

Náplne značkových zahraničných výrobcov sú podrobené  testovaniu svetovými autorizačnými orgánmi a následne sú nimi vystavované príslušné certifikáty. 

 

KLAMSTVO č. 3: náplne môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky

PRAVDA : značkové, originálne náplne neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé látky

 

U značkových náplní máte istotu, že viete, čo fajčíte a že takýto liquid neobsahuje škodlivé látky viď. odsek vyššie. Samozrejme toto nie je možné zaručiť u falšovaných náplní (tlačová správa colného úradu o zachytených falzifikátoch napr. TU alebo TU - Liqua) alebo pochádzajúcich z nedôveryhodných zdrojov či miešaných "podomácky" mimo oficiálneho výrobcu. Zvýšenú pozornosť je vždy potrebné venovať náplniam podozrivo lacným, lebo aj tu platí, že na niečom sa pri výrobe ušetriť muselo. Je teda na zvážení každého spotrebiteľa, či do svojho zdravia venuje pár korún navyše, či bude riskovať za cenu malej úspory.

 

KLAMSTVO č.4: nikto nevie, čo obsahuje dym z e-cigariet a čo teda e-fajčiar vdychuje

PRAVDA: dym z e-cigarety bol testovaný českými laboratóriami a vieme, čo obsahuje

 

Tu sa opäť vrátime na vyššie spomínané rozbory náplní, ktoré dym analyzovali s výsledkom, že neobsahuje zdraviu škodlivé látky (ak neberieme do úvahy nikotín). Okrem toho nie je isto od veci spomenúť aj analýzu dymu z e-cigarety Classic, ktorú už v roku 2009 vykonala taktiež VŠCHT Praha s výsledkom, že "...žiadne škodlivé látky s výnimkou nikotínu nájdené neboli ...". Celú správu si môžete stiahnuť TU

 

A čo teda dym z e-cigarety obsahuje?Okrem prípadného nikotínu sa jedná len o 2 významné zložky :

 

1. propylén glykol - ide sa o prísadu, ktorá sa v náplni stará o produkciu dymu. Je zdraviu úplne neškodná a používa sa v medicíne, kozmetike ( mydlách...), potravinách, zubných pastách, ústnych vodách a pod. Americký vládny úrad pre kontrolu potravín a liečiv FDA označuje propylénglykol ako "všeobecne považovaný za bezpečný" pre použitie v potravinách, kozmetike a liečivách (správa v AJ na oficiálnom webe TU, preložené on-line pomocou google prekladača TU). Obsiahnutý je aj v detských sirupoch ako je napr. Hedelix (viď. zloženie) . Je dokonca známe, aký vplyv majú výpary propylenglygolu na organizmus pri dlhodobej inhalácii (vdýchnutí), čo presne zodpovedá inhalácií pri e-fajčení. Odborná štúdia na túto tému prebehla v USA so záverom, že vzduch obsahujúci tieto pary sú úplne neškodné. Testované opice a krysy boli trvale vystavené masívnymi koncentráciami týchto pár po dobu 12 až 18 mesiacov. Po následnom vykonaní pitvy a rozsiahlej histologickej štúdií pľúc neboli nájdené žiadne nežiaduce zmeny. Rovnako tak obličky, pečeň, slezina aj kostná dreň boli normálne. Celú štúdiu si môžete v AJ prečítať na odbornom zahraničnom serveri TU (preložené on-line pomocou google prekladača TU). Viac o propylénglykolu si môžete prečítať napr. na wikipedii.

 

2. vegetable glycerín - inak tiež rastlinný glycerín (glycerol) je v náplni nositeľom chuti. Opäť sa jedná o zdravie neškodnú látku používanú v kozmetických výrobkoch, zubných pastách, farmaceutík, žuvačkách, pre úpravu nápojov, ako sladidlo napr. v šľahačkách, ako zmäkčovadlo želé a iných cukroviniek atd . V lekárstve sa užíva ako prísada infúzií, k znižovaniu vnútro očného tlaku, vo forme glycerínových čípkov, alebo ako súčasť klystírov. Viac o glyceríne si môžete prečítať napr. na wikipedii.

 

KLAMSTVO č.5: e-fajčenie je rovnako škodlivé ako fajčenie klasické cigarety

PRAVDA : fajčenie e-cigarety má preukázateľne minimálne zdravotné riziká

 

Že fajčenie e-cigarety má minimálny vplyv na zdravie je dané už samotným faktom, že náplne do e-cigariet vrátane dymu, ktorý e-fajčiar vdychuje, neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé látky, ako bolo doložené v textoch vyššie. Toto je dosiahnuté úplne odlišnou "technológiou" produkciou dymu na rozdiel od papierovej cigarety, ktorá horí a práve horením tabaku sa uvoľňujú všetky jedy viď nižšie. E-cigareta oproti tomu náplň len zahrieva a odparuje sa, takže vo výslednom dyme (pare) žiadne tieto látky nevznikajú.

 

1. E-cigareta teda neprodukuje žiadne karcinogénne látky, ktoré by viedli k ochoreniu rakoviny.

2. E-cigareta nepoškodzuje srdce a nevyvoláva srdcové ochorenia - výskum na túto tému prebehol v roku 2012 ...

 

- Kto testoval: Európska kardiologická spoločnosť ( EKS ) - Záver štúdie: použitie elektronickej cigarety nemá negatívny vplyv na srdcové funkcie a "nahrádzanie tabaku elektronickými cigaretami môže byť zdraviu prospešné"

 

Celú štúdiu si môžete prečítať v AJ na oficiálnom webe EKS ( preložené on-line pomocou google prekladača TU ).

 

V prípade fajčenia klasických cigariet je srdcové ochorenie hlavnou príčinou úmrtí a 40% fajčiarov zomiera v dôsledku ischemickej chorobe srdca. V rámci štúdie bola fajčiarom merané srdcové funkcie pred a po vyfajčení klasickej cigarety a e-cigarety. Kým po vyfajčení klasickej cigarety sa prejavovali akútne myokardiálne dysfunkcie, použitím e-cigarety k akútnym nežiaducim účinkom na srdcové funkcie neviedlo.

 

Ukázalo sa, že aj keď je nikotín v náplni obsiahnutý v koncentrácii 11 mg/ml, k jeho prevodu do tela dochádza v porovnaní s bežným fajčením v oveľa menšej miere. Echokardiografia zameraná na funkciu ľavej srdcovej komory preukázala, že vyfajčenie klasickej cigarety vyvolá významné poruchy v jej diastolickej fáze (diastolické dysfunkcie sú pritom pre vývoj srdcových ochorení významným rizikovým ukazovateľom). K ničomu podobnému po holdovaní nikotínu z elektroniky ale nedochádzalo.

 

A ako je na tom klasická cigareta - v jej tabakovom dyme sa nachádza viac ako 4000 látok, z veľkej časti jedov a mutagénov (pyridínové alkaloidy, toxické plyny, nitrozamíny, polycyklické aromatické uhľovodíky, ťažké kovy, tuhé častice atď ) . Z toho karcinogénnych (vyvolávajúce rakovinu) je cca 60 z nich. Samotný dym z cigariet je zaradený do zoznamu karcinogénov 1A triedy (najvyššia nebezpečnosť ) . Na následky fajčenia zomiera v ČR cca 18.000 ľudí ročne. Polovica fajčiarov zomrie na následky fajčenia, a to v priemere o 15 rokov skôr, než keby nefajčili. Na následky fajčenia zomiera viac ľudí než na HIV, tuberkulózu a maláriu dohromady. Počas 21. storočia vraj dôjde v jeho dôsledku k zníženiu počtu obyvateľov na Zemi o jednu miliardu. Opomenúť nemožno ani tzv. pasívne fajčenie, ktorým fajčiar vystavuje jedom a zápachu svoje okolie vrátane detí a domácich zvierat. Vo vzduchu znečistenom tabakovým dymom bolo preukázané viac ako 5000 látok, podľa odhadov ich ale môže byť aj viac ako 100 000. Podľa štúdií, vzduch nasýtený tabakovým dymom obsahuje 3x viac škodlivých látok než vzduch nasýtený splodinami z výfuku auta. Len na pasívne fajčenie zomrie v ČR ročne cez 3000 ľudí. Písať o všetkých rizikách by vyšlo na celú knihu, viac sa dozviete napr. na wikipedii alebo na tematických serveroch napr. TU alebo TU .

 

A navyše ... e-cigareta nezapácha (skôr mierne vonia podľa použitej príchute), e-fajčením nevystavujete svoje okolie žiadnemu zdravotnému ohrozeniu, nič "nenapáchne" cigaretovým dymom a v neposlednom rade finančné náklady sú zanedbateľné oproti klasickým cigaretám (stredný e-fajčiar minie za mesiac cca 200,- Kč, klasický fajčiar cca 2.000 , - Kč).

 

Na základe všetkých uvedených a hlavne doložených faktov si iste spotrebiteľ sám urobí jasnú predstavu o tom, ako sa veci skutočne majú, a že nepodložené negatívne "výkriky" médií na adresu e-fajčenia sú neseriózne a nepravdivé. Pritom celospoločenským záujmom by mala byť skôr osveta používanie e-cigarety ako neporovnateľne zdravšie alternatívy klasického fajčenia a médiá by tu mala zohrať hlavnú úlohu. Bohužiaľ peniaze vždy víťazia nad hodnotami vyššími ako je ochrana zdravia a života fajčiarov aj ich okolia. Môžeme len dúfať, že to do budúcnosti bude inak...?